Biskup Župan predvodio proslavu sv. Antuna

Blagdan sv. Antuna, 13. lipnja, ove je go­dine posebno svečano proslavljen u Sa­mostanu sv. Frane u Cresu. Svetu misu predslavio je krčki biskup mons. Valter Župan u koncelebraciji s redovnicima iz Samostana i svećenicima iz župe. Na početku su, kao i svake godine, blagoslovljena djeca i ljiljani, te drugo cvijeće koje su donijeli djeca i odrasli.

U homiliji je 0. biskup progovorio 0 sv. An­tunu koji je bio odličan propovjednik Evanđelja jer je govorio otvoreno i bez skrivanja, nije vodio računa 0 tome što će ljudi kazati. Zato je Bog i čudesima pokazao važnost i ozbiljnost njegovih riječi. Nisu čudesa bila za zadovolja­vanje radoznalosti nego potvrda riječi koje je sv. Antun govorio.

Biskup Župan je važnost Božje Riječi ilustri­rao pričom iz života sv. Antuna. Kad jednom prilikom ljudi nisu htjeli slušati propovijed sv. Antuna, on je krenuo propovijedati ribama koje su ga pozorno slušale. „Nije to bila zabav­na nego ozbiljna scena“, rekao je 0. biskup, „jer poručuje da nebriga za ono što Bog govori vodi u propast i zato je Bog učinio to čudo – ako ljudi neće slušati Božju riječ onda će i nijeme životinje pokazati koliko je ta Riječ važna“.

,A danas, koliko mi ozbiljno uzimamo ono što Bog govori“, zapitao se 0. biskup i podsje­tio: „Ne usuđujemo li se procjenjivati ono što nam Bog govori kako nama odgovara? Mi stvaramo Boga po našem ukusu i religiju, jer to nije vjera, kakva nama odgovara. A istina je: postoji samo Bog Isusa Krista i nijedan drugi!“

Svoju propovijed biskup Županje zaključio riječima: „Molimo velikog čudotvorca sv. An­tuna i druge ugodnike da nas zagovaraju kod Boga kako bismo i mi imali nešto od njihove čvrstoće i nešto od njihove svetosti.“

Walter Salković

Adresa:Samostan sv. Frane